1 day
Przyjazd do Torunia
Odkrywamy Toruń - wycieczka z przewodnikiem po jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. W programie zwiedzania zobaczymy m.in.: Bulwar Filadelfijski, Krzywą Wieżę, kościół św. Jakuba, Kępę Bazarową, ruiny zamku Dybów, Rynek Staromiejski. Zwiedzimy również mury i bramy miejskie. zobaczymy z bliska największą szafę w kraju - fasadę teatru lalek Baj Pomorski. Poznamy toruńskie legendy przy fontannie flisaka i wyszukamy rzeźby przestrzenne w które miasto obfituje.
Zakwaterowanie
Obiadokolacja
Miasto światłem malowane - przespacerujemy się starówką, zobaczymy podświetlone, miejskie mury. Miasto z zupełnie innej perspektywy. W Toruniu odbywa się coroczny Festiwal Światła - sami zobaczcie dlaczego!
Fontanna Cosmopolis - niezwykły spektakl światła, muzyki i wody. Fontanna nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi.
2 day
Śniadanie
Dom legend Toruńskich - każdy, kto choć raz odwiedził Toruń, słyszał legendę o flisaku, który ocalił miasto przed plagą żab, historię o przyczynie przechylenia się Krzywej Wieży, opowieść o powstaniu toruńskich pierników. Dom Legend Toruńskich to połączenie interaktywneg muzeum i teatru. Miejsce, które pozwoli Wam przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Toruń od wieków szczyci się swoim naukowym dorobkiem. Nie dziwne więc, że również i tutaj powstało centrum nauki przybliżające każdemu naukę w sposób wesoły i przystępny. Głównym rekwizytem i wizytówką instytucji jest Wahadło Foucaulta, najdłuższe zamontowane na stałe w Polsce, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Sercem toruńskiego eksponatu jest 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie kondygnacje.
Dzięki temu wahadło jest widoczne z każdego piętra. Będziemy tutaj oglądać dwie stałe wystawy – „O Obrotach” – poświęconą idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich” oraz „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Zwiedzający będą mieli też do dyspozycji wystawy czasowe. Celem Centrum Nowoczesności jest przekazywanie wiedzy w sposób interaktywny. Można osobiście przeprowadzać eksperymenty i stać się na chwilę prawdziwym naukowcem – naszym zdaniem to najlepsza i najciekawsza forma nauki.
Obiadokolacja
Po drugiej stronie Wisły - przechodząc przez słynny most Piłsudskiego docieramy do niezwykłego miejsca. Nadwiślański widok toruńskiego Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, oglądany z południowego brzegu Wisły (z wyspy wiślanej Kępa Bazarowa będącej - co jest też unikatem - rezerwatem leśnym w środku miasta) należy do najpiękniejszych panoram miast. Zawsze był inspiracją dla malarzy, poetów i zachwycał flisaków spławiających tratwy Wisłą. Jest to jednocześnie najbardziej znany widok Torunia, którego urok podkreśla nocna iluminacja.
Piernikowy Quest - chcecie odpowiednio przygotować się na zwiedzanie miasta? Chcecie zagiąć przewodnika na każdym najdrobniejszym szczególe? Najlepiej jeśli najpierw sami poznacie miasto, z którym macie do czynienia. Toruń pełen jest niesamowitych niespodzianek i tajemnych zakamarków, które czekają na samodzielne odkrycie. Pomoże w tym wieczorny Quest w mieście piernika!
3 day
Śniadanie
Wykwaterowanie
Wizyta w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym - "Makrokosmos" to podróż do krańców czasu i przestrzeni. W czasie niesamowitego lotu, oddalając się coraz bardziej od Ziemi, napotykamy planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. Wyruszymy też w niezwykłą podróż w czasie. Zobaczymy narodziny i schyłek galaktyk, powstanie naszego układu planetarnego. Poznamy ewolucję kosmosu na przestrzeni biliardów lat, jego początek i możliwy koniec, stawiając pytanie o przyszłość i cel naszej cywilizacji.
Wizyta w Muzeum Mikołaja Kopernika - wystawa prezentuje dom i środowisko rodzinne, lata nauki, działalność Kopernika we Fromborku, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim wreszcie badania astronomiczne uwieńczone sformułowaniem teorii heliocentrycznej.
Zakończenie wycieczki
Wyjazd do domu
Powrót