Czy musy owocowe są zdrowe dla dzieci?
Na polskim rynku spożywczym a praktycznie w każdym sklepie z żywnością, możemy znaleźć wiele musów do wyboru, różnych firm. Można je podzielić na
- owocowe
- owocowo - warzywne
- te z dodatkami, np. płatki, orzechy, siemię lniane itd.
Musy owocowe tak jak nazwa wskazuje w głównej mierze są z owoców.
Natomiast proces technologiczny jakim są poddawane owoce wpływa na to że nie zawierają tych samych składników odżywczych co owoce i warzywa spożywane “na surowo”.
Dlatego twierdzenie że musy owocowe to zamiennik owoców jest błędne!
Przede wszystkim owoce czy warzywa podawane dzieciom bez obróbki są jak najbardziej bogatym źródłem błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych, ale też świetnym źródłem antyoksydantów i flawonoidów w naszej diecie.
Dlaczego Musy Nie Zastąpią Owoców?
Obróbka termiczna jak i mechaniczna zawsze w pewnym stopniu wpływa na utratę składników odżywczych. Tym samym zawartość witamin, składników mineralnych i ilość błonnika w danym produkcie spada. W przypadku musów - owoce są m.in rozdrabniane, miksowane, gotowanie, poddawane pasteryzacji ( czyli wysokiej temp.).
Dlatego składniki, które są w składzie musu nie oddadzą tych samych właściwości zdrowotnych. Zawierają mniej witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, więcej cukrów prostych.
Omawiając musy warto również podkreślić działanie błonnika pokarmowego, który istnieje w surowych owocach i warzywach a niestety musy są go prawie pozbawione.
Odpowiada on przede wszystkim za to, że:
- dłużej czujemy sytość po posiłku,
- obniża stężenie glukozy we krwi (czyli dłużej też utrzymamy poziom energii),
- obniża stężenie cholesterolu,
- chroni m.in. przed zaparciami.
To tylko kilka jego prozdrowotnych działań.
Wartość Odżywcza Musów vs. Owoce Surowe
1 jabłko średniej
| 1 opakowanie musu
|
*(teoretycznie, trudno przewidzieć ile błonnika pokarmowego zostało straconego przy obróbce)
Tutaj należy również zwrócić uwagę że podając 1 jabłko dziecko będzie zdecydowanie syte na dłużej.
Natomiast podając mus, przeważnie dziecko zje więcej niż tylko 1 opakowanie a mimo to poprzez brak błonnika, szybciej będzie głodne.
Czy musy w takim razie powinniśmy kategorycznie wykluczyć z diety dzieci?
W teorii pewnie tak, bo trudno znaleźć pozytywne aspekty w porównaniu do owoców natomiast w praktyce rozumiem że żyjemy w czasach gdzie wszyscy szukamy szybkich rozwiązań, a dzieci tym bardziej te najmłodsze mają swoje preferencje smakowe, z którymi trudno czasem wygrać. Nie możemy jednak zapominać że to rodzice w głównej mierze są odpowiedzialni za naukę zdrowych nawyków i wyborów swoich dzieci.
W trosce o najmłodszych, należy pamiętać że musy nie powinny pojawiać się zbyt często w ich jadłospisie, a zdecydowanie nie codziennie! Co niestety można zaobserwować. Pamiętaj musy nie zastąpią owoców w diecie. Korzystajmy z nich ale sporadycznie. :)
Które Musy są najzdrowsze?
Jeśli wybieramy musy, warto postawić na te owocowo-warzywne, a w najlepszym wypadku na te z dodatkami, ponieważ dostarczą nam więcej błonnika pokarmowego (np. płatki), białka (np. jogurt), tłuszczy (np. siemię lniane). Przez co taki mus dłużej nas syci.
Możemy je również wykorzystać jako dobra alternatywa np. kiedy pakujemy dziecku przekąski na wycieczkę z Fajnym Czasem. Do podróżniczego lunch boxa, warto dodać oprócz musu np. orzechy czy tortille z dodatkami.
Poniżej przedstawię Wam, najlepsze opcje wśród musów z popularnych sklepów.
Po przeczytaniu tego artykuły, jak się domyślacie, będą to te z dodatkami :) O musach przygotowałam również film, który obejrzeć możecie na TikToku Fajnego Czasu!
Link ➡️ tutaj!
Przeczytaj także:
- Przekąski do samochodu - co przygotować?
- Zdrowe przekąski w sklepach - co można kupić?
- Jak zorganizować dziecku czas - darmowe pomysły