Dlaczego warto wysłać dziecko na wycieczkę szkolną?
Integracja
Jedną z podstawowych zalet wycieczek szkolnych jest integracja uczniów oraz nauczycieli. W zupełnie nowej sytuacji i przestrzeni dzieci mogą poczuć się swobodniej, lepiej się poznać, zacieśniać istniejące przyjaźnie lub nawiązywać nowe znajomości. Wycieczki to również okazja, by ze sobą współpracować, wzmacniać ducha zespołu i pokazać innym, nieujawniane dotąd, umiejętności lub talenty, takie jak kompetencje liderskie, obeznanie w terenie czy talent wokalno-muzyczny.
Nauka
Wycieczki to, oczywiście, spora dawka wiedzy, która przyswajana jest w dużo efektywniejszy sposób niż w szkole, podczas lekcji. W zależności od tematyki – wycieczka może być alternatywą dla lekcji historii, geografii, biologii, języka polskiego, wiedzy o kulturze czy muzyki. Odwiedzając konkretne miejsca, poznając ludzi związanych z danym regionem, obserwując zachowania, rzeczy i zjawiska, uczniowie mają szansę lepiej rozumieć to, czego doświadczają. Co więcej, w razie wątpliwości mogą również dopytać, np. przewodnika, o wszelkie kwestie, które ich interesują.
Zabawa
Wycieczki służą także dobrej zabawie. Mimo edukacyjnych walorów, wycieczki organizowane są w taki sposób, aby uczyć się i doświadczać nowych rzeczy podczas różnych gier i zabaw. Nauczyciele celowo wprowadzają również elementy grywalizacji, czyli mechanizmy znane dzieciom dobrze z gier komputerowych lub fabularnych, aby zaangażować uczniów i zmotywować do dodatkowych działań edukacyjnych. Niektórym wycieczkom towarzyszą, niezwykle atrakcyjne, wycieczki rowerowe, wyjścia do aquaparku czy do parku rozrywki.
Samodzielność
Wycieczki uczą nasze pociechy samodzielności. Z dala od rodziców, w towarzystwie rówieśników i nauczycieli dziecko samo musi się umyć, ubrać, porządkować swoją przestrzeń – czy to w autokarze, pociągu czy w domku / pokoju, jeśli to wycieczka kilkudniowa. Uczy się odpowiedzialności za swoje rzeczy, musi zaplanować, co będzie mu potrzebne i pamiętać o swoich rzeczach. Kolejna lekcja, to nauka oszczędności. Uczniowie mają określoną liczbę pieniędzy i to od nich zależy, jak długo będą mogły fundować sobie rozrywkę i drobne przyjemności.