Korona Gór Polskich
Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku i aby dołączyć do Zdobywców Korony Gór Polski należy, po zapisaniu się do klubu, zebrać pieczątki i zdjęcia ze wszystkich szczytów.
Moje dzieci dostały specjalne książeczki kilka lat temu gdy popularne było łapanie Pokemonów… więc zbieranie pieczątek bardzo im się spodobało ;) Zwłaszcza, że wyprawom często towarzyszył słaby zasięg sieci komórkowej.
Jak zacząć rodzinne zdobywanie Korony Polskich Gór?
Książeczkę może otrzymać dziecko, które ma minimum 7 lat. To świetny wiek na rozpoczęcie dłuższych wycieczek.
My zaczynaliśmy kilka lat temu i moim pierwszym krokiem było wydrukowanie mapy ze wszystkimi szczytami. Przed wyjazdem czytaliśmy kilka opisów trasy, na blogach innych podróżników. Przygotowanie pomogło nam zminimalizować ilości częstych pomyłek, jak zaparkowanie w złym miejscu czy 5 kilometrowe dojście do właściwej trasy ;)
Na naszej pierwszej wyprawie zebraliśmy aż 3 pieczątki z prostszych szczytów. Do tej pory wyjazdy były świetnym rodzinnym czasem z: przygodami, podjadaniem jagód, liczeniem kroków, szukaniem największych kamieni, wyjadaniem całego zapasu czekolady (podczas pierwszych 10 minut), kilkoma odciskami i buntami dorastających dzieci.
Zdecydowanie warto ;) Traktujemy Koronę Polskich Gór jako motywację do rodzinnych wyjazdów i lepsze poznanie Polski. Chcielibyśmy aby ostatnie, najtrudniejsze szczyty zdobyć z dziećmi w okolicy ich 18 urodzin jako symboliczne wejście w dorosłość.
Zdobywanie Korony Polskich Gór ze szkolną klasą
Bardzo ucieszyłam się gdy na zebraniu w liceum nauczyciele zdecydowali się podjąć wyzwanie i w czasie 4 letniej nauki Zdobyć Koronę Polskich Gór z chętnymi uczniami.
Dla szkolnych grup wycieczkowych zdobycie Korony Polskich Gór może być doskonałym celem i motywacją do przygotowań fizycznych.
Córka jest po pierwszym szkolnym wyjeździe, który bardzo dobrze wspomina. W naszym przypadku uczniowie z wsparciem nauczycieli sami przygotowali wyjazd, przez co 3-dniowa wycieczka kosztowała około 400 złotych.
Wiele biur podróży organizuje wyjazdy, które uwzględniają zdobycie popularnych szczytów i wezmą na siebie całą organizację, a także zorganizują przewodnika, który zadba o bezpieczeństwo i umili trasę ciekawą rozmową.
Organizując samodzielny wyjazd sprawdźcie oferty ośrodków, które mają atrakcyjne pakiety noclegów i wyżywienia dla zorganizowanych grup.
Tutaj zobaczycie ofertę przykładowej zorganizowanej wycieczki Dolny Śląsk - GÓRY ZŁOTE i MASYW ŚNIEŻNIKA (4 dni)
Wycieczki szkolne organizowane w ramach Korony Gór Polskich to nie tylko świetna zabawa, ale również doskonała okazja do zdobycia wiedzy na temat geografii, historii i kultury regionu.
Wybierając wycieczkę szkolną polskich górach trzeba pamiętać o najważniejszym aspekcie - bezpieczeństwo. Sprawdźcie dobrze doświadczenie organizatora i przewodnika, pamiętajcie, to normalne, że trzeba dostosować plany do pogody. W przypadku spadku sił uczestników, wracać lub poprosić o pomoc innych turystów bądź specjalne służby.
Zapiszcie też w swoich telefonach numery alarmowe GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 985 lub 601 100 300
Ile jest Koron Polskich Gór?
Korona Gór Polskich Składa się z 28 najwyższych szczytów polskich gór, a zdobycie ich wszystkich to wielkie wyzwanie dla turystów.
Jakie są Korony Gór Polskich?
- Tatry – Rysy 2499 m n.p.m.
- Beskid Żywiecki – Babia Góra 1725 m n.p.m.
- Karkonosze – Śnieżka 1603 m n.p.m.
- Masyw Śnieżnika – Śnieżnik 1425 m n.p.m.
- Bieszczady Zachodnie – Tarnica 1346 m n.p.m.
- Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m.
- Beskid Sądecki – Radziejowa 1266 m n.p.m.
- Beskid Śląski – Skrzyczne 1257 m n.p.m.
- Beskid Wyspowy – Mogielica 1171 m n.p.m.
- Góry Izerskie – Wysoka Kopa 1126 m n.p.m.
- Góry Bialskie – Rudawiec 1112 m n.p.m.
- Góry Orlickie – Orlica 1084 m n.p.m.
- Pieniny – Wysoka (Wysokie Skałki) 1050 m n.p.m.
- Góry Sowie – Wielka Sowa 1015 m n.p.m.
- Beskid Niski – Lackowa 997 m n.p.m.
- Góry Złote – Kowadło 989 m n.p.m.
- Góry Bystrzyckie – Jagodna 977 m n.p.m.
- Rudawy Janowickie – Skalnik 945 m n.p.m.
- Góry Kamienne – Waligóra 936 m n.p.m.
- Beskid Mały – Czupel 933 m n.p.m.
- Góry Stołowe – Szczeliniec 919 m n.p.m.
- Beskid Makowski – Lubomir 904 m n.p.m.
- Góry Opawskie – Biskupia Kopa 889 m n.p.m.
- Góry Wałbrzyskie – Chełmiec 851 m n.p.m.
- Góry Bardzkie – Kłodzka Góra 765 m n.p.m.
- Góry Kaczawskie – Skopiec 724 m n.p.m.
- Masyw Ślęży – Ślęża 718 m n.p.m.
- Góry Świętokrzyskie – Łysica 612 m n.p.m.
Jak przygotować się do zdobycia Korony Gór Polskich?
Gdzie można kupić książeczkę Korony Gór Polskich?
Jeżeli zależy wam na oficjalnym dokumencie, należy najpierw zapisać się do Klubu Zdobywców: możecie to zrobić tylko na oficjalnej stronie Klubu Gór Polskich.
Kolejność jest ważna, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to po zdobyciu szczytów nie otrzymamy odznaki i nie zostaniemy wpisani na listę zdobywców. Gdy otrzymamy już książeczkę możemy przystąpić do planowania pierwszych wycieczek. Trzeba pamiętać też o zbieraniu pieczątek i zdjęć ze szczytów.
Od którego szczytu zacząć Koronę Gór Polskich ?
Zacznijcie od prostszych tras, które bardziej przypominają spacer niż górską wspinaczkę. Do takich należą na przykład Łysica 612m n.p.m czy Ślęża 718m n.p.m
Należy odpowiednio dobrać trasę do możliwości uczestników wycieczki, upewnijcie się, że stan zdrowia pozwala na takich wysiłek fizyczny i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych.
Ważne jest także, aby trasa była bezpieczna i przystosowana do warunków atmosferycznych. Polecam zakupienie specjalnych książeczek, które opisują szlaki.
Wybór przewodnika - Na trudniejsze trasy warto udać się z doświadczonym Przewodnikiem.
Jeżeli wyjeżdżacie w ramach wycieczki szkolnej, którą sami organizujecie i podejmujecie się większych szczytów to dobry przewodnik jest kluczowym element udanej wycieczki.
Przewodnik powinien mieć odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a także znać region i szlaki turystyczne.
Wybór firmy organizującej wycieczkę
Ważne jest, aby wybrać renomowaną firmę z dobrymi referencjami. Należy sprawdzić ofertę firmy, w tym trasę, koszt wycieczki i uwzględnione w niej atrakcje.
Bezpieczeństwo
Przed wyjazdem należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie uczestników wycieczki oraz o wyposażenie w niezbędny sprzęt, takie jak odpowiednie buty, kurtki, prowiant czy wygodne plecaki.
Co daje Korona Gór Polskich?
Zdobycie Korony Polskich Gór to nie tylko świetna zabawa, ale również ogromna satysfakcja dla turystów. Po każdym zdobytym szczycie poczujecie dumę i motywację do zdobycia kolejnych szczytów. To także doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną czy rówieśnikami, to czas nawiązania nowych przyjaźni i poszerzenia swoich horyzontów.
Wycieczki szkolne w ramach Korony Polskich Gór to świetna okazja, aby zainteresować młodzież turystyką i przyrodą. Dzięki nim można rozwijać pasję, zdobywać nowe doświadczenia oraz rozwijać umiejętności interpersonalne i przywódcze. To również doskonała okazja, aby zachęcić młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu, co może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie i rozwój fizyczny.
Przeczytaj też: