Na co zwracać uwagę czytając etykiety?
1.Lista składników
Na etykiecie składniki są wymienione w kolejności od największej do najmniejszej ilości w produkcie. Dlatego jeśli kupujesz np. pastę warzywną na pierwszym miejscu powinny być warzywa a nie np. olej
👌🏻 W trakcie zakupów możemy przyjąć zasadę - im lista składników jest krótsza, tym lepiej!
Natomiast każda zasada ma swoje wyjątki, tak jest również w tym przypadku. Przykładem mogą być produkty, które w swoim składzie zawierają różnorodne przyprawy i zioła, przez co lista składników jest dłuższa a jednak sam produkt nie traci na swojej wartości odżywczej.
2.Nie wszystkie “E…” są złe
Poniżej wymieniam te, które najczęściej możemy spotkać na etykietach.
Unikaj:
❌ E-621 (glutaminian sodu)
❌ E-210 (kwas benzoesowy)
❌ E-211 (benzoesan sodu)
❌ E-220 do E-228 (siarczany)
❌ E-249 i E-250 (azotyny potasu i sodu)
Mogą się pojawiać w produktach, nie należy się ich bać:
✅ E100 (kurkumina)
✅ E101 (witamina B2)
✅ E140 (chlorofile i chlorofiliany) naturalny zielony barwniki pozyskiwany z roślin
✅ E160 (karoteny) naturalny pomarańczowy barwniki pozyskiwany z roślin
✅ E300 (kwas askorbinowy, inaczej witamina C)
✅ E306 ( witamina E)
✅ E322 (lecytyna) – naturalny, roślinny przeciwutleniacz i emulgator
Zwróć uwagę na wartość odżywczą czyli zawartość kcal, białka, węglowodanów, tłuszczy, błonnika pokarmowego.
Porównaj produkty, wybieraj te które mają zdecydowanie:
✅ więcej białka
✅ więcej błonnika pokarmowego
✅ mniej nasyconych kwasów tłuszczowych. (tutaj zwróć uwagę aby nie wybierać produktów, które w swoim składzie mają olej palmowy).
3.Unikaj soli i cukru
Sól i cukier są składnikami, których nadmierne spożycie może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Dlatego istotne jest, aby skrupulatnie kontrolować ilość tych składników w produktach spożywczych.
Dokładnie analizując etykiety produktów, porównując różne opcje, postaw na te, które zawierają ich znacznie mniej.
🍬 Cukier może być również ukryty w produktach pod innymi nazwami, takim jak:
glukoza, fruktoza, galaktoza, sacharoza, laktoza, maltoza, dekstroza, skrobia, maltodekstryna, słód jęczmienny, syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, z agawy, klonowy, daktylowy, ryżowy, kukurydziany, miód, karmel, cukier: buraczany, inwertowany, trzcinowy, brązowy, winogronowy, sok owocowy, zagęszczony sok owocowy, koncentrat soku.
4.Lista alergenów
Każda etykieta musi zawierać informacje o alergenach. Upewnij się, czy produkt nie zawiera składników, których z powodu alergii musisz wykluczać z diety (jeśli oczywiście jesteś alergikiem).
5.Data przydatności do spożycia
Zwracaj uwagę na ten zapis. Przede wszystkim aby unikać sytuacji wyrzucania żywności. Na opakowaniu mogą się pojawić dwie opcje:
- Najlepiej spożyć przed - Jest to data tzw. minimalnej trwałości danego produktu. Jeśli po minionej dacie przy tym zapisie, produkt nie budzi Waszych zastrzeżeń, pod względem tekstury, zapachu czy smaku można go dalej spożyć.
Często można taki zapis spotkać np. na żywności w puszkach czy mrożonkach - Należy spożyć do - Jest to data tzw. bezpiecznego spożycia danego produktu. Czyli po tej dacie spożycie tego produktu może być ryzykowne dla naszego zdrowia.
Często można taki zapis spotkać np.na produktach nabiałowych czy mięsie.
Na pierwszy rzut oka, analiza etykiet produktów może wydawać się skomplikowana, ale z upływem czasu staje się to nawykiem i stanie się ona dla nas intuicyjna. Zdobywanie wiedzy na temat składników i zwracanie uwagi na zawartość soli i cukru to inwestycja w zdrowie! Pamiętajmy, że nasza świadoma decyzja przy wyborze żywności może przynieść długotrwałe korzyści zdrowotne!
Przeczytaj także: