Organizacja wypoczynku dla dzieci – informacje ogólne
Kto może być organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży?
W myśl rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej obozy, kolonie oraz inne formy wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być organizowane przez:
- szkoły i placówki,
- osoby prawne i fizyczne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Należy pamiętać, że każda forma wypoczynku w czasie wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych musi być zgłoszona kuratorowi oświaty, właściwemu dla miejsca działalności organizatora. Aby tego dokonać, należy pobrać odpowiedni formularz ze strony www.wypoczynek.men.gov.pl, a następnie złożyć w formie papierowej w kuratorium oświaty. Organizator ma obowiązek zarejestrowania wszystkich turnusów, które są traktowane jako osobne zgłoszenia. Należy tego dokonać nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.
Wybór miejsca realizacji obozu
W zależności od charakteru czy tematyki wyjazdu, a także wieku i kondycji uczestników należy wybrać odpowiednie miejsce jego lokalizacji. Zgodnie z wytycznymi MEN wyróżnia się następujące formy wypoczynku:
- wypoczynek w obiekcie hotelowym lub innym, świadczącym usługi hotelowe np. schronisko, pensjonat itp.;
- wypoczynek w obiekcie okazjonalnie używanym do wypoczynku np. szkoła, internat, remiza, dom parafialny;
- wypoczynek w miejscu bez stałej infrastruktury komunalnej np. pole namiotowe;
- wypoczynek w miejscu zamieszkania;
- wypoczynek w formie wędrownej.
Niezależnie od wyboru miejsca lokalizacji obozu, dany obiekt musi spełniać szereg norm dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego, wymagań higieniczno-sanitarnych i żywieniowych.
Program wyjazdu
Opracowany przez organizatora program wypoczynku powinien być dostosowany do wieku uczestników oraz pasować do tematu lub profili obozu. Dobrze skonstruowany program obozu powinien uwzględniać możliwie szeroki wachlarz celów, którym ma służyć obóz. Mogą to być na przykład cele turystyczne, krajoznawcze, rekreacyjne, sportowe, społeczno-wychowawcze, edukacyjne oraz inne, zbieżne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży.
Profesjonalna kadra
Bardzo ważna jest dobrze wykwalifikowana i doświadczona kadra. Osobą odpowiedzialną za kierowanie obozem, realizację programu i przydział zadań poszczególnym osobom z kadry jest kierownik wypoczynku. Tę funkcję może pełnić nauczyciel, instruktor harcerski w stopniu co najmniej podharcmistrza lub inna pełnoletnia osoba posiadająca co najmniej trzyletni staż w pracy opiekuńczo-wychowawczej lub dydaktyczno-wychowawczej i wykształcenie co najmniej średnie. Osoby te muszą być niekarane, a także ukończyć kurs kierowników wypoczynku dzieci i młodzieży. Do obowiązków kierownika należy koordynowanie całego wyjazdu i dbałość o przestrzeganie wszelkich standardów bezpieczeństwa.