Sporty wodne – przegląd
Pływanie
Nie sposób pominąć jej w ogólnym zestawieniu sportów wodnych – w końcu pływanie jest to najpopularniejsza dyscyplina uprawiana w wodzie. Pływać możemy przez cały rok, rekreacyjnie lub wyczynowo na różnych dystansach i w różnych stylach.
Wyróżnić możemy również pływanie synchroniczne, które łączy nam trzy dyscypliny sportowe: pływanie, gimnastykę i taniec. Pływanie synchroniczne nie bez przyczyny nazywane jest niekiedy wodnym baletem – ruchy są delikatne, subtelne, wydawać by się mogło, że zawodnicy nie wkładają wysiłku w wykonywane akrobacje, nic bardziej mylnego – jest to sport, który wymaga dużo siły i umiejętności.
Sporty wodne na desce
Sporty wodne na desce to dyscypliny dla osób, które lubią duże emocje. Są obecnie bardzo popularne i wyglądają niezwykle widowiskowo. Wymagają od zawodnika dużych umiejętności – by opanować równowagę na desce i móc beztrosko sunąć pośród fal, potrzeba wiele wysiłku i regularnych treningów.
- Surfing – choć ślizganie na specjalnej desce unoszonej przez fale nie brzmi może szczególnie wyjątkowo, to już widok surfera lub surferki pokonującej coraz to wyższe fale na wybrzeżach oceanów będzie bardzo imponujący.
- Windsurfing – odmiana surfingu, w której zyskujemy dodatkowy napęd w postaci żagla. Jest to dyscyplina, która wymaga sporo siły i umiejętności. W Polsce szkółki windsurfingu znajdziemy głównie na półwyspie helskim.
- Kitesurfing – to kolejna odmiana surfingu, w której napędem jest z kolei latawiec (ang. kite). Tutaj potrzebujemy nie tylko wysokich fal, ale również silnych wiatrów. W Polsce szkółki kitesurfingu zlokalizowane są głównie nad Bałtykiem.
- Wakeboarding – aktywność wymaga użycia motorówki (lub niekiedy specjalnego wyciągu) jako napędu. Nie jest to łatwa dyscyplina, wymaga siły, koordynacji ruchowej i umiejętności zapanowania nad własnym ciałem. Jeśli takie doznania nam jednak nie wystarczą, możemy również uprawiać bardziej zaawansowane formy wakeboardingu zawierające np. akrobacje.
- Flyboarding – dyscyplina przeznaczona jest dla wyjątkowo odważnych i doświadczonych zawodników. Wymaga dużej sprawności fizycznej i może być bardzo niebezpieczna. Sprzęt na pierwszy rzut oka wygląda jak deska snowboardowa, jednak wyposażona jest ona w armatki, które generują strumień wody pozwalający unosić się nad powierzchnią.
Kitesurfing, wakeborading oraz flyboarding zaliczane są do grupy sportów ekstremalnych.
Nurkowanie
- Snorkeling – aktywność z wykorzystaniem podstawowego sprzętu ABC (maska, fajka, płetwy), umożliwiającego unoszenie się na niewielkiej głębokości lub pod powierzchnią wody w celu obserwowania podwodnego świata. Nie wymaga specjalnych umiejętności pływackich, jest więc dostępna dla różnych grup wiekowych.
- Scuba Diving – to nurkowanie z akwalungiem, czyli specjalnym sprzętem, który umożliwia oddychanie pod wodą.
- Freediving – czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Nurkowie nie korzystają z akwalungu, ale nurkują w maskach, okularach i specjalnych płetwach. Jako dyscyplina sportowa freediving polega, między innymi, nad osiąganiem jak największych głębokości czy nurkowaniem z dodatkowym obciążeniem.