en
  • Blog
  • Świat pszczół – recenzja książki

Świat pszczół – recenzja książki

Monika Barańska
2022-12-29
Dlaczego pszczoły tańczą po powrocie do ula, ile kwiatów dziennie odwiedza jedna pszczoła i przede wszystkim – jak one to robią, że nie gubią się w drodze do ula?! Poznaj sekretne życie pszczół z książką Cristiny Banfi, która zabierze Cię w niezwykłą podróż, pozwalając zrozumieć ich język, zadania i strukturę. Autorka przygotowała 19 rozdziałów, które kompleksowo opisują pszczeli mikroświat. Co ważne, z książki dowiesz się również, co zagraża naszym małym przyjaciołom i co możemy zrobić, by ich ocalić.

Co się dzieje we wnętrzu ula?

Tak dobrze zorganizowanej struktury może pozazdrościć pszczołom niejedna korporacja! W obrębie jednej grupy działają podgrupy, które mają rozmaite zadania, a każda z pszczół pracuje dla dobra ogółu.  Co ciekawe, budowa pszczoły różni się w zależności od roli, którą ta pełni w społeczności. Mamy więc królową, pszczoły-robotnice (tych jest zdecydowanie najwięcej) i trutnie, czyli samce pszczół, które wykluwają się z niezapłodnionych jaj.  Te ostatnie latem są tolerowane w ulu, ale zimą już niekoniecznie, zostają z niego bezlitośnie wyrzucone.

Z kolejnych rozdziałów dowiadujemy się, między innymi, jak wygląda gniazdo, jak przebiega komunikacja, a także na czym polega zapylanie i rojenie.

Miód spada z nieba, czyli słówko o historii


W książce nie zabrakło również krótkiego rysu historycznego, który przybliża, jakie znaczenie miód miał dla Greków, Egipcjan czy Rzymian, do czego był wykorzystywany i gdzie przypisywano mu magiczne moce. Tutaj przeczytamy, między innymi, że wielki filozof Arystoteles domniemywał, iż miód spada z nieba. :) Na kolejnych stronach pojawia się natomiast słówko o miodzie w świecie islamu, w średniowieczu i w epoce renesansu. 

Dlaczego pszczoły są ważne?


Pszczoły kojarzą nam się przede wszystkim z produkcją miodu. Skojarzenie jest oczywiście trafne – pszczołom zawdzięczamy bowiem słodki i pożywny miód, wartościowe pszczele mleczko, wosk, kit pszczeli o silnym działaniu antybakteryjnym, a nawet jad, który również ma właściwości lecznicze. 

Warto jednak wiedzieć, że oprócz całej gamy pszczelich produktów te niepozorne owady dają nam coś znacznie cenniejszego. Pszczoły zbierają nektar i zapytają rośliny, które później lądują na naszych stołach. Malina, jagoda, wiśnia, morela, marchew, kalafior, ogórek, szparagi, cebula, dynia, groch i wiele jeszcze innych owoców i warzyw musi zostać zapylonych przez pszczoły. Odgrywają wiec one znaczącą rolę w produkcji żywności, szacuje się, że odpowiadają za 1/3 żywności, którą spożywamy. 

Czy wyobrażasz sobie, co by się wydarzyło, gdyby pszczół nagle zabrakło?

Co możemy zrobić, by chronić pszczoły?

O tym, jak ważne są pszczoły dla naszego ekosystemu nas – dorosłych nie trzeba przekonywać. Warto jednak, abyśmy potrafili w przystępny sposób przekazać tę wiedzę dzieciom. I tutaj z pomocą przychodzi Pani Cristina, która ostatnie dwa rozdziały poświęciła problemom zagrażającym egzystencji pszczół i możliwościom ich ocalenia.

Każdy z nas może dołożyć małą cegiełkę, by je chronić. Wystarczy, że będziemy hodować na naszym balkonie, działce lub w ogródku smakowite kwiaty, które pszczoły lubią.

 

Przeczytaj także:

Reservation system provided by

EUROPE:

Mente S.A.

Plac Zwycięstwa 2

90-312 Łódź

NIP 7282875373

contact@GoFunlo.com

+48 786 823 320


USA:

GOFUNLO INC

1111B S Governors Ave STE 21795

Dover, Delaware (DE) 19904

United States of America

contact@GoFunlo.com

+17374000257

Payment Operator
Przelewy24 logo
2023 Mente S.A.