Wyjazdowy zestaw ratunkowy – co może się przydać w kryzysowej sytuacji?
Zawartość podręcznej apteczki należy dostosować w zależności od tego, dokąd (im dalej i słabsza infrastruktura, tym więcej wyposażenia warto ze sobą zabrać), czym (do samochodu można zabrać apteczkę większą i lepiej wyposażoną ) i z kim się jedzie.
Co powinno się znaleźć w wyjazdowej apteczce?
- Plastry – najlepiej sprawdzi się zestaw zawierający plastry w różnych kształtach i rozmiarach. Wodoodporne, hipoalergiczne i delikatne dla skóry stanowią doskonałą izolację i opatrzenie dla drobnych ran. Warto mieć pod ręką zestaw plastrów z z antybakteryjnym opatrunkiem.
- Bandaż – wykonany z włókniny bandaż zabezpiecza opatrunki nieklejące się, ułatwia założenie opatrunków kompresyjnych, mocowanie szyn unieruchamiających, zabezpieczenie stawów po urazie. Warto zapytać w aptece o nowoczesne bandaże, które działają na zasadzie taśmy i nie wymagają dodatkowego stosowania spinek ani szpilek.
- Sól fizjologiczna – neutralny płyn dla skóry czy błon śluzowych świetnie sprawdzi się w przypadku konieczności oczyszczenia gałki ocznej czy rany. Kilka ampułek o pojemności 5 ml zmieści się do każdej, choćby najmniejszej apteczki.
- Spray chłodzący, który szybko i łatwo się wchłania, dzięki czemu opóźnia powstawanie obrzęków, zmniejsza ryzyko krwawienia i ogranicza powstawanie obrzęków.
- Środek przeciwbólowy – lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, bez recepty, najlepiej o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym.
- Rękawiczki jednorazowe – także dla własnego bezpieczeństwa, by zapobiec kontaktowi podczas oczyszczania i opatrywania rany.
Niezbędne wyposażenie apteczki można kupić w gotowym zestawie. Nie jest to duży wydatek, a zakup może okazać się pomocny.
Warto ten zestaw jednak zmodyfikować i co jakiś czas przeglądać, by sprawdzić, czy nie uległ zniszczeniu, czy wszystkie jego elementy mają aktualną datę ważności.