1 day
Przygoda zaczyna się od przywitania uczestników przez Wodza wikingów, który daje pierwsze zadanie! Dzieci wraz z Wodzem szturmują bramę grodu, wyważają wrota i wbiegają na dziedziniec warownej osady.
Po wtargnięciu do środka wita przybyłych grodowa Wiedźma. Dzieci wraz z wikingami zwiedzają osadę, w trakcie której są opowieści na temat plemienia Golęszyców, opis grodu: chaty i fortyfikacji. Gród otoczony jest palisadą, w środku znajduje się chata międzysłupowa wzorowana na znaleziskach z grodu w Lubomi, tor łuczniczy, szranki do walk wojów, krąg ogniskowy, katapulta, studnia i karczma.
Wycieczka zapraszana jest do chaty gdzie zaczyna się prelekcja na temat przedmiotów codziennego użytku (gliniane naczynia, krosno, koło garncarskie) – opowieść o tym, jak ludzie żyli we wczesnym średniowieczu. Prezentacja uzbrojenia średniowiecznych wojowników –przymierzanie pancerza i uzbrojenia. Do dyspozycji dzieci są przygotowane dwa komplety pancerzy wojów: hełmy, kolczuga, lamelka, kaftany, tarcze, miecze, topory i włócznie.
Następnie uczestnicy są dzieleni na grupy, które po kolei przechodzą przez twargą średniowieczną szkołę przetrwania:
1. Szkoła wojowników:- nauka walki na miecze – bezpieczne miecze gonow –atestowane do treningów fechtunku.
2. Strzelanie z łuku do tarczy połączone z polowaniem na dzika.
3. Strzelanie z mini katapult typu onager do drewnianego zamku.
4. Turnieje i zabawy (do wyboru):
· kręcioła – bieg połączony z obracaniem się wokół drewnianych pali,
· przeciąganie liny – zabawa w grupach, dziewczyny kontra chłopaki, mieszane drużyny, podział na klasy,
· bieg w workach – dzieci ustawiają się w 3 drużynach, podzielone po równą ilość uczestników, która drużyna pierwsza przebiegnie trasę - wygrywa konkurencję,
· walka na równoważni – za pomocą worków wypchanych runem owczym uczestnicy starają utrzymać się na desce, wygrywa ten kto utrzyma równowagę i nie dotknie stopą trawy.
5. Warsztaty (do wyboru):
· przygotowywanie podpłomyków – omówienie produkcji pieczywa w średniowieczu od ziarna do chleba,
· słowiańskie lalki dobrych życzeń – rozmowa o tym, czym i jak bawiono się w średniowieczu oraz w jaki sposób żyły wtedy dzieci, własnoręczne zrobienie laleczek z kawałków materiału (każdy z uczestników zabiera lalkę do domu).
6. Gra terenowa - szukanie ukrytego skarbu. Dzieci otrzymują mapę, na której opisane są zadania, które muszą wykonać by znaleźć skrzynię skarbów, która została ukryta przez duszki opiekujące się osadą.